K přípravě oslav 130 let založeni Sokola Příbram jsme hledali vhodnou sportovní akci, kterou bychom mohli přispět k obnově úspěšných tradic sokolské činnosti. Náhoda tomu chtěla, že jsme se seznámili s obrovským úspěchem sokolského borce B. Šupčíka, stery na VIII. OH v Paříži získal naši první zlatou olympijskou medaili. Vzhledem k tomu, ze se šplh na lan5 po r. 1932 z programu OH definitivně vytratil - není se co divit, že široká veřejnost již dnes o t6to slavné historii téměř neví. Zrodila se myšlenka oživit tuto historii podobným závodem.
Velikost příbramské sokolovny, zvláště pak výška jejího stropu nás utvrzovala v přesvědčení, že historicky závod v tak nezvykle náročné disciplíně můžeme v Příbrami uspořádat.
Nultý ročník 27. X 1993
Organizační výbor mě1 na přípravu 3 měsíce. Napřed bylo třeba zjistit, za jakých technických podmínek a pravidel se před 70 lety v Paříži šplhalo. Cesty za tímto Poznaním vedly nejen do Muzea tělesné výchovy a sportu v Praze, na Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze či za paní Vajsarovou (dcerou B. Šupčíka), ale také až do bibliotéky Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne ve Švýcarsku.
Dále bylo třeba zhotovit funkční elektrickou časomíru, sehnat 12 m Dlouhé lano na šplh, navrhnout a včas vytisknout brožury a diplomy, brožury rozeslat snad na dvěstě adres, pro vítěze dát zhotovit věrnou kopii medaile Za vítězství z r. 1924 a také najít sponzory, kteří by byli ochotni nám pomoci zabezpečit celou akci finančně. Dnes tomu ani nechceme věřit, že vše uvedené a další desítky úkolů zde nejmenovaných se nám podařilo v tak krátké dob6 zajistit. Přes krátkost propagace a přes tréninkovou náročnost této discipliny se na start nultého ročníku memoriálu dostavilo 18 závodníků. Závodníkům i divákům se cela atmosféra závodu líbila. Jako úspěšný byl tento závod ohodnocen též představiteli OV a OS. Tím bylo rozhodnuto, že závod se vzpomínkou na olympijské vit5zstvi B. Šupčíka se stane jeho memoriálem a že příbramští Sokolové zajistí jeho tradiční uspořádání. Český olympijský výbor a náčelnictvo České obce sokolské převzalo nad memoriálem záštitu.
1. ročník 12. 3. 1994
Ke startu nastoupilo 34 Závodníků.. Věkovou hranici pro hlavni závod jsme rozšířili o kategorii staršího dorostu - a tito hned v I. ročníku dali o sobě vědět. Přihlásilo se jich deset, přitom na 1. a 2. místě stanuli dva osmnáctiletí ze Sokola Bratislava, kteří časy 8.56 a 8.99 s překonali výkon vítěze 0. ročníku 9.09 s.
Novinkou I. ročníku bylo zařazeni kategorie senioru. Dostavili se čtyři, nejmladší, 461etý se stal vítězem teto kategorie. Nejstarší, 61letý borec ze Sokola Pražského se neuvěřitelně rychle dostal až metr pod cílovou značku - tam mu však najednou došly sily. Před závodem by se našel málokdo,kdo by chtěl tvrdit, že padesátiletí mohou tento mimořádně silově náročný závod úspěšně absolvovat. Po závodě, v improvizované besedě, byly diskutovány též otázky hranic lidských možností - a to jak v morálně volních vlastnostech a zdatnosti mužů v seniorské kategorii, tak i v úvahách, zda a kdy bude překonán vítězný olympijsky výkon B. Šupčíka - 7.2 s. Na slavnostním vyhodnoceni I. ročníku memoriálu se podíleli hosté z Českého olympijského výboru, České obce sokolské a Městského úřadu v Příbrami. Svoji přítomností nás potěšila i dcera B. Šupčíka - pani Alena Vajsarová z Bělčic.II. ročník 11. 3. 1995
V tomto ročníku jsme memoriál poprvé zorganizovali jako paralelní závod na dvou lanech současně. Závod byl divácky atraktivnější, bouřlivé povzbuzováni toho bylo dokladem. Zvýšila se i soutěživost a úsilí Závodníků.. Průměrný čas dosažený na jednoho závodníka v prvním ročníku byl 16.04 s - ve druhem ročníku již 13.67 s. V tomto ročníku přibylo dalších 12 závodníků, takže na start se postavilo již 42 Závodníků..
Letos, stejně jako v I. ročníku, zvítězil Martin Masár ze Sokola Bratislava - Vinohrady. Tento devatenáctiletý sympatický mladý muž byl prvním, kterému se na memoriálu podařilo pokořit hranici osmi vteřin, když vyšplhal za 7.95 s !! V tomto ročníku jsme zaznamenali další dvě překvapení. Z Vimperku přijel student gymnázia Miloš Nedvěd, stery při svém prvním startu vyšplhal za 8.35 s a obsadil 2. místo. Další překvapení nám připravil dvaašedesátiletý Bedřich Lovák ze Sokola Pražského, stery vy5plhal za 16.72 s. S tímto časem by se v I. ročníku zařadil na 19. místo mezi mladými muži a staršími dorostenci - neuvěřitelné. S velkým zájmem diváci též shlédli působivé vystoupení mladých gymnastek ze Sokola Příbram a vystoupení vyspělých gymnastů - reprezentantů ze Sokola Praha - Vršovice na bradlech a trampolíně, kteří se ještě před vystoupením zúčastnili Memoriálu B. Šupčíka s vynikajícími časy..